10 hlavních omylů v ústní hygieně

 

  1. Žádný plak

    Je to sen? Vůbec ne. Nyní s trochou disciplíny se může téměř každý těšit ze zcela čistých zubů a vynikajícího zdraví ústní dutiny.

     

  2. Stačí si čistit zuby 3x denně po 3 minuty?
    Ne. Není důležitá délka ani počet čištění. Důležité je, jak to děláte. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka. Jedno pořádné čištění denně je mnohem lepší než tři polovičatá.

     

  3. Denní fluorizace = zaručená ochrana?
    Ne. Fluorid nemůže chránit plakem pokryté zuby a fluorizovaný plak škodí stejně jako nefluorizovaný: vždy mají za následek kazy a zánět dásní - fluorid jen oddálí nevyhnutelné.

     

  4. Překřížená vlákna a flexibilní ručka z mnoha komponent pro lepší ústní hygienu?
    Ne. Většina dnešních kartáčků s ohebnými ručkami má nadměrně velké hlavy a vlákna, která jsou příliš tvrdá a silná. I když ohebné držáky omezují tlak, nechávají za dásněmi nevyčištěné plochy. Nadměrné hlavy kartáčků mohou být dobré pro nanesení většího množství zubní pasty, ale zároveň snižují přístupnost. Ohebnost a síla jsou podstatné pro vlákna, ne pro držák.

     

  5. Ústní voda chrání oblasti, kam se kartáček nedostane?
    Ne. Oplachovací činidla nedokáží odstranit plak samy od sebe, jen omezující růst plaku a oddalují jeho destruktivní činnost. Jen pečlivé manuální čištění, zejména mezi zuby a podél dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.

     

  6. Špatné zuby jsou pro naši rodinu typické.
    Není to pravda. Zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné choroby a dokonce i v případě geneticky přenesené slabosti zubů je ústní hygiena tím nejlepším způsobem, jak zajistit zdravou ústní dutinu.

     

  7. Žádná bolest, žádné krvácení - žádný problém.
    Ne. Paradentóza a špatný dech nebolí a zubní kaz také začíná bez bolesti. Škodlivý účinek mezizubního a dásňového plaku může zůstat skrytý po dlouhou dobu a tak zvýšit nebezpečí zničujících důsledků.

     

  8. Špatný dech pochází ze žaludku?
    Obvykle ne. Kromě tabáku, kávy, česneku, cibule a jiných věcí pochází špatný dech z rozkládajících se bakterií z plaku, který je přítomen v prasklinách hřbetu jazyka a v dásňových kapsách.

     

  9. Lidé nedbají o ústní hygienu?
    Ne. Normální člověk si nepřivodí úmyslně špatný dech a nikomu není jedno, jestli přijde o zuby. Samozřejmě tu je velké riziko pro zdraví, když se nepochopení spojí s nedbalostí. Nejlepší cestou, jak zajistit vynikající zdraví v ústní dutině, je přijmout profesionální rady, mít chuť a odhodlání získat a udržet si čistá a zdravá ústa.

     

  10. Může se člověk sám naučit ústní hygieně?
    Nedosáhnete dobré ústní hygieny, pokud nejdříve nedostanete podrobné profesionální rady a instrukce o vhodných výrobcích. Trvalá motivace a vysoká úroveň hygieny může být dosažena a udržena pravidelnými návštěvami u profesionálů ústní hygieny. Ústa bez plaku pak už ovykle nejsou jen nesplnitelným snem.

Test

Dentální hygienistka se věnuje všem věkovým skupinám od těhotných žen přes děti, dospělé až po péči o chrup a dásně seniorů. Vyzkoušejte si malý test, pokud odpovíte na více jak dvě odpovědi kladně je pro Vás velice důležité zkontrolovat stav parodontu.

- pocit brnění, svědění dásní

- začervenalé dásně

- krvácení dásní při čištění zubů

- přítomnost zubního kamene

- odhalující se krčky zubů

- citlivé krčky zubů

- zápach z úst

- viklavost zubů

- změna polohy zubů, sklonu

- změna barvy zubů

- jste kuřák

- berete pravidelně léky